item2a
item1
item2
StripTopX

Powiem panu, przyznaję się do grzechu, ale nie bardzo ja wierzę w boskość Pisma Świętego. Według wszystkiego, wygląda, że pisali je tylko ludzie... Ale jest tam jeden ustęp naprawdę boski, ten o rzucaniu chlebem w odwet na rzucony kamień. To coś więcej niż prosta formuła: „kochaj bliźniego”. Jest to formuła przecinająca raz na zawsze, nigdy nie kończący się łańcuch krzywdy i zemsty, ciosu i kontrciosu, wyzysku i żądzy odwetu, słowem złego uczynku, który pociąga za sobą ogniwa nowych złych uczynków. W ten sposób słowa te można by uważać za idealny program, rozwiązujący za jednym zamachem zagadnienia wszelkich systemów socjalnych. Ale właśnie boski jest przez to, że jest najbardziej: nie-ludzki, i trudno sobie wyobrazić, by go człowiek mógł wymyślić. Nie-ludzki, bo natura ludzka nie nadaje się do tego programu, jak nie nadaje się wróbel do ciągnienia wozu, a koń do latania po dachach.
Józef Mackiewicz

Z pewną nieśmiałością zabieram się do skreślenia kilku słów o sztuce pisarskiej Józefa Mackiewicza. Ma bowiem w tym względzie wyrobioną opinię zarówno wśród swoich, jak obcych. ... Aby delektować się prozą Mackiewicza, trzeba się nastawić na tonację prostoty, co w obecnych czasach estetycznego załgania nie każdy potrafi.
Michał K. Pawlikowski, „Powieść o rosyjskim Dreyfusie”, Kultura (Paryż) 1963 nr 4

Bardzo współczesna powieść historyczna. ... Przebrzmiała, zdawałoby się, afera XIX-wieczna jest w swej najgłębszej wymowie sprawą najaktualniejszą, najbardziej współczesną naszą sprawą. ... Głównym winowajcą śmierci Miasojedowa jest nieobliczalna, łatwowierna, surowa a niesprawiedliwa „dusza zbiorowa”, opinia publiczna.
Michał Sambor (Chmielowiec), „Nasza sprawa”, Wiadomości 1963 nr 10

Miasojedowa przeczytałem i głęboko przeżyłem. Ta powieść może … wprowadzić w depresję, szczególnie w kontekście ponadczasowych, a więc również dzisiejszych wojen, manipulacji i malwersacji politycznych ... Właściwie jeszcze trudniejsze w percepcji są losy jego żony…
Jan Kubasiewicz w liście z września 2007


 

Sprawa pułkownika Miasojedowa
Powieść
Okładkę projektował
Jan Kubasiewicz
560 stron, trzy fotografie
ISBN 978-1-8384135-4-5
(twarda oprawa)

 


 

item4
StripLeft2
KontraLogoWEB